Ομιλία για το CERN

Αφορμή αποτέλεσε το μάθημα των Θρησκευτικών της Γ΄ Λυκείου, όπου περιλαμβάνεται η θεματική ενότητα «ΔΙΛΗΜΜΑΤΑ, 1.1.Επιστήμη». Οι μαθητές παρακολούθησαν την παρουσίαση με προσοχή και ενδιαφέρον. Στο τέλος υπέβαλλαν ερωτήματα στον ομιλητή σχετικά με το θέμα, αλλά και γενικότερα με την επιστήμη της Φυσικής.

Το Σχολείο μας επιθυμεί να εκφράσει τις ιδιαίτερες ευχαριστίες του στον κ. Παπαγεωργίου για την άμεση ανταπόκρισή του στην πρόσκλησή μας, αλλά και για την εμπεριστατωμένη και κατανοητή από όλους ομιλία του.

20161125 122047

1] Ο κ. Παπαγεωργίου Κων/νος εκτός από επιστημονικός συνεργάτης του προγράμματος ATLAS -είναι αναπληρωτής καθηγητής και πρόεδρος του Τμήματος Μηχανικών Οικονομίας και Διοίκησης του πανεπιστημίου Αιγαίου.

[2] To CERN είναι το μεγαλύτερο σε έκταση (πειραματικό) κέντρο πυρηνικών ερευνών στον κόσμο. Βρίσκεται δυτικά της Γενεύης, στα σύνορα Ελβετίας και Γαλλίας. Ιδρύθηκε το 1954 από δώδεκα ευρωπαϊκές χώρες , μεταξύ των οποίων και η Ελλάδα.