ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΕΙΣΑΓΩΓΙΚΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ 2016-2017

Για να δείτε τα αποτελέσματα πατήστε εδώ

Επίσκεψη στις φυλακές ανηλίκων

ΤΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΕΠΙΣΚΕΠΤΕΤΑΙ ΤΙΣ ΦΥΛΑΚΕΣ ΑΝΗΛΙΚΩΝ

Το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου, ως κοινωνικό σχολείο, ευαισθητοποιημένο στα προβλήματα της νεανικής ηλικίας, επισκέφθηκε στις 21 Μαρτίου 2016, στα πλαίσια της παγκόσμιας ημέρας κατά του ρατσισμού, τις φυλακές ανηλίκων του νομού Κορινθίας.

Συγκεκριμένα, δύο μουσικά σύνολα-μπουζούκι και κλαρινέτο-, με 13 μαθητές: (Βαλσαμάκης Αναστάσιος, Τζωρτζιόπουλος Βασίλης, Ευμορφιάδης Γιάννης, Πατουχέας Νίκος, Αγγιστριώτης Γεώργιος, Βιώνης Σωτήρης, Ανδρέου Δήμητρα, Ζερβού Παναγιώτα, Δρίτσας Στέλιος, Φωλιάδης Αιμίλιος, Γιαννιτσόπουλος Ευάγγελος, Κύρκου Αλεξάνδρα, Στεφανίδης Παναγιώτης) και με τη συνοδεία τριών καθηγητών μουσικής (Αναγνώστου Ιωάννης, Καλκάνης Χρήστος,  Προκοπίου Γεώργιος) και δύο καθηγητριών γενικής παιδείας (Παπουτσή Βασιλική, Παπαγεωργίου Ελένη), φιλοξενήθηκαν για δύο ώρες στο χώρο των φυλακών, όπου παρουσίασαν μουσικά κομμάτια και τραγούδησαν στα πλαίσια μουσικής εκδήλωσης, παρουσία των εννέα έφηβων κρατούμενων και του προσωπικού των φυλακών.

Οι νεαροί έγκλειστοι έδειξαν να χαίρονται και να απολαμβάνουν την εκδήλωση, δηλώνοντας έντονα τη διάθεσή τους να συμμετάσχουν τραγουδώντας μαζί με τους μαθητές του Μουσικού Σχολείου.

Ήταν μία πολύτιμη εμπειρία για όλους μας, μικρούς και μεγάλους, μία αφορμή προβληματισμού για όσα αφορούν στη νεανική παραβατικότητα, αλλά και συνειδητοποίηση της αξίας ενός πολύτιμου αγαθού που λέγεται «ελευθερία», την οποία, ακόμα και όταν είναι δεδομένη, έχουμε χρέος να ξέρουμε πώς μπορούμε να τη διαχειριστούμε σωστά και να την αξιοποιήσουμε κατάλληλα.

Ευχαριστούμε το προσωπικό των φυλακών και τους ανήλικούς κρατούμενους για τη φιλοξενία, την αποδοχή και την άψογη συνεργασία τους.

Καλωσήρθατε

Το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου λειτούργησε για πρώτη φορά το 2007. Από το σχολικό έτος 2010 - 2011 λειτουργεί και η πρώτη λυκειακή τάξη και σήμερα λειτουργούν όλες οι λυκειακές τάξεις. Από το σχολικό έτος 2012-13 αποφοίτησαν οι πρώτοι απόφοιτοι.

Σκοπός του Μουσικού Σχολείου είναι «η προετοιμασία και η κατάρτιση των νέων που επιθυμούν να ακολουθήσουν την επαγγελματική κατεύθυνση της μουσικής χωρίς να υστερούν σε γενική παιδεία, αν τελικά επιλέξουν άλλον τομέα επιστημονικής ή επαγγελματικής έκφρασης» (ιδρυτικός νόμος 3345/2.9.1988 άρθρο 1).

Πρόκειται ουσιαστικά για ένα δημόσιο σχολείο που απευθύνεται στους μαθητές του Νομού Κορινθίας.Οι μαθητές μπορούν να εγγραφούν στο Μουσικό Σχολείο έπειτα από επιτυχείς εισαγωγικές εξετάσεις. Διδάσκονται παράλληλα με τα μαθήματα γενικής παιδείας και επιπλέον μαθήματα μουσικής παιδείας. Γι’ αυτόν το λόγο, το σχολικό ωράριο επεκτείνεται στις 9 διδακτικές ώρες για δυο ημέρες και στις 8 για τις υπόλοιπες τρεις.

Παρέχεται επίσης στους μαθητές δωρεάν μετακίνηση και σίτιση, λόγω εκτεταμένου ωραρίου (έναρξη: 08:20 – λήξη:15:10)

Στην Ἀ τάξη του Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου, πέραν από τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που διδάσκονται στα υπόλοιπα Γυμνάσια, διδάσκονται τα εξής εξειδικευμένα μαθήματα:
Ιστορία της Τέχνης, Θέατρο, Κριτική Μουσική Ακρόαση, Θεωρία και Πράξη της Ευρωπαϊκής Μουσικής, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ατομικό Όργανο Επιλογής, Πιάνο (ως υποχρεωτικό όργανο), Ταμπουράς (ως υποχρεωτικό παραδοσιακό όργανο αναφοράς), Χορωδία και Μουσικά Σύνολα.

Το Μουσικό Σχολείο αναπτύσσει τη δημιουργικότητα, το ταλέντο και την ευαισθησία των μαθητών, ειδικότερα σε θέματα πολιτισμού. Αυτό επιτυγχάνεται και μέσα από τη συμμετοχή τους σε πολλές μουσικές εκδηλώσεις, σε περιβαλλοντικά προγράμματα, σε εκπαιδευτικές εκδρομές κλπ.

Εαρινή Συναυλία Συνόλων 2016

Στις 28 Μαρτίου 2016, στην αίθουσα του δημοτικού θεάτρου του δήμου Κορινθίων, πραγματοποιήθηκε η συναυλία των μουσικών συνόλων του Μουσικού Σχολείου Κορίνθου.

Οι θεατές της κατάμεστης αίθουσας ταξίδεψαν στο μαγικό κόσμο της μουσικής με ήχους ροκ, τζαζ, ευρωπαϊκούς, ήχους του σινεμά, ήχους παραδοσιακούς, έντεχνους και ρεμπέτικους.

Οι καθηγητές και οι μαθητές του σχολείου παρουσίασαν εξαιρετικής ποιότητας δημιουργίες, αποτέλεσμα κοπιώδους προσπάθειας, αρμονικής συνεργασίας και άρτιου επαγγελματισμού.

Τους ευχαριστούμε
πολύ!!!

Εαρινή Συναυλία Συνόλων 2016 video

Άμεση Ενημέρωση

Αποτελέσματα Εξετάσεων.

Για να ενημερωθείτε για τα αποτελέσματα των εισαγωγικών εξετάσεων για τους μαθητές της Α' Γυμνασίου, πατήστε εδώ.

(Επιτυχόντες θεωρούνται οι 49 πρώτοι μαθητές).

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterΣήμερα21
mod_vvisit_counterΧθες31