ΜΟΥΣΙΚΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΚΟΡΙΝΘΟΥ

Καλωσήρθατε

Το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου λειτούργησε για πρώτη φορά το 2007. Από το σχολικό έτος 2010 - 2011 λειτουργεί και η πρώτη λυκειακή τάξη και σήμερα λειτουργούν όλες οι λυκειακές τάξεις. Από το σχολικό έτος 2012-13 αποφοίτησαν οι πρώτοι απόφοιτοι.

Σκοπός του Μουσικού Σχολείου είναι «η προετοιμασία και η κατάρτιση των νέων που επιθυμούν να ακολουθήσουν την επαγγελματική κατεύθυνση της μουσικής χωρίς να υστερούν σε γενική παιδεία, αν τελικά επιλέξουν άλλον τομέα επιστημονικής ή επαγγελματικής έκφρασης» (ιδρυτικός νόμος 3345/2.9.1988 άρθρο 1).

Πρόκειται ουσιαστικά για ένα δημόσιο σχολείο που απευθύνεται στους μαθητές του Νομού Κορινθίας.Οι μαθητές μπορούν να εγγραφούν στο Μουσικό Σχολείο έπειτα από επιτυχείς εισαγωγικές εξετάσεις. Διδάσκονται παράλληλα με τα μαθήματα γενικής παιδείας και επιπλέον μαθήματα μουσικής παιδείας. Γι’ αυτόν το λόγο, το σχολικό ωράριο επεκτείνεται στις 9 διδακτικές ώρες για δυο ημέρες και στις 8 για τις υπόλοιπες τρεις.

Παρέχεται επίσης στους μαθητές δωρεάν μετακίνηση και σίτιση, λόγω εκτεταμένου ωραρίου (έναρξη: 08:20 – λήξη:15:10)

Στην Ἀ τάξη του Γυμνασίου του Μουσικού Σχολείου, πέραν από τα μαθήματα Γενικής Παιδείας που διδάσκονται στα υπόλοιπα Γυμνάσια, διδάσκονται τα εξής εξειδικευμένα μαθήματα:
Ιστορία της Τέχνης, Θέατρο, Κριτική Μουσική Ακρόαση, Θεωρία και Πράξη της Ευρωπαϊκής Μουσικής, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ατομικό Όργανο Επιλογής, Πιάνο (ως υποχρεωτικό όργανο), Ταμπουράς (ως υποχρεωτικό παραδοσιακό όργανο αναφοράς), Χορωδία και Μουσικά Σύνολα.

Το Μουσικό Σχολείο αναπτύσσει τη δημιουργικότητα, το ταλέντο και την ευαισθησία των μαθητών, ειδικότερα σε θέματα πολιτισμού. Αυτό επιτυγχάνεται και μέσα από τη συμμετοχή τους σε πολλές μουσικές εκδηλώσεις, σε περιβαλλοντικά προγράμματα, σε εκπαιδευτικές εκδρομές κλπ.

Άμεση Ενημέρωση

ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΕΠΙΛΟΓΗΣ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ

Αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ: www.geetha.mil.gr η εγκύκλιος προκήρυξης διαγωνισμού επιλογής σπουδαστών για το 1ο έτος των ΑΣΕΙ & ΑΣΣΥ ακαδημαϊκού έτους 2015-2016. Σύμφωνα με ενημέρωση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας (ΥΠΕΘΑ), η εγκύκλιος δεν θα διακινηθεί σε έντυπη μορφή και επομένως οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο υποβολής της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης όπως η διαδικασία συμπλήρωσης της Αίτησης – Υπεύθυνης Δήλωσης που θα γίνεται αποκλειστικά στην ιστοσελίδα του ΓΕΕΘΑ και λοιπά.

Η προθεσμία υποβολής των δικαιολογητικών λήγει στις 15 Μαΐου 2015 (σφραγίδα ταχυδρομείου).

Για περισσότερες πληροφορίες οι ενδιαφερόμενοι μπορούν να επικοινωνούν στα τηλέφωνα των Σχολών που αναφέρονται στην προκήρυξη.

Άμεση Ενημέρωση

Διαδικασία εγγραφής-επιλογής μαθητών για την α΄ταξη Μουσικού Γυμνασίου για το σχολ. έτος 2015-16

Ανακοινώθηκε στα σχολεία της Κορινθίας, σήμερα 28/4/15, η εγκύκλιος που αφορά την διαδικασία εγγραφής και επιλογής  μαθητών στην Α΄ τάξη του Γυμνασίου των Μουσικών Σχολείων για το σχολικό έτος 2015-16.  Οι γονείς που επιθυμούν να φοιτήσουν τα παιδιά τους στο εν λόγω σχολείο, οφείλουν να υποβάλλουν αίτηση στη Δ/νση του Μουσικού Σχολείου Κορίνθου έως και 31 Μαΐου 2015.

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterΣήμερα19
mod_vvisit_counterΧθες14