Ενημέρωση για σεισμό

Την Παρασκευή, 19/10, οι υπεύθυνοι καθηγητές του σχολείου για θέματα σεισμού ενημέρωσαν το σύλλογο διδασκόντων σχετικά με τις κατάλληλες ενέργειες διαχείρισης του σεισμικού κινδύνου στο χώρο του σχολείου. Είχε προηγηθεί επιμόρφωση των υπεύθυνων σχετικά με τα μέτρα σεισμικής προστασίας στο σχολείο, από τον Οργανισμό Αντισεισμικού Σχεδιασμού και Προστασίας (ΟΑΣΠ).

ΣΕΙΣΜΟΣ

Η συντονιστική επιτροπή στη συνέχεια καθόρισε τις αρμοδιότητες των εκπαιδευτικών και την αποστολή καθενός ξεχωριστά, σε περίπτωση σεισμού και θα οργανώσει ασκήσεις ετοιμότητας στο προσεχές διάστημα. Η λήψη των αναγκαίων προληπτικών και κατασταλτικών μέτρων, για την προπαρασκευή, οργάνωση, καθοδήγηση και κινητοποίηση όλου του έμψυχου και άψυχου δυναμικού του σχολείου μας έχει ως στόχο την προστασία των μαθητών και την άμεση αντιμετώπιση των συνεπειών ενός ενδεχόμενου σεισμού.

ΕΓΚΕΛΑΔΟΣ