Συνάντηση με το Δήμαρχο 7.11.2019

7 Νοεμβρίου 2019, Δήμος Κορινθίων

IMG d92e9a38112411b98fd83a67ef27dc91 VΣτο Δήμο Κορινθίων σήμερα, Πέμπτη, 7 Νοεμβρίου 2019, πραγματοποιήθηκε συνάντηση του Δημάρχου κ. Βασίλειου Νανόπουλου με τη Διευθύντρια του Σχολείου, κ. Ειρήνη Καραπατά καθώς και εκπρόσωπου του Συλλόγου Διδασκόντων, κ. Πελοπίδα Μαυρόπουλου. Οι παρόντες, αφού αντάλλαξαν ευχές για καλή σχολική χρονιά, συζήτησαν για θέματα σχετικά με το Σχολείο. Συγκεκριμένα, η Διευθύντρια ενημέρωσε για όλα τα ζητήματα που αφορούν την εύρυθμη λειτουργία του Σχολείου και που υπηρετούν τους παιδαγωγικούς και καλλιτεχνικούς σκοπούς του. Ακολούθως, συζητήθηκαν θέματα που αφορούν μελλοντικές συναυλίες και εμφανίσεις του σχολείου καθώς και η συμμετοχή των μουσικών συνόλων σε εκδηλώσεις του Δήμου. Η συνάντηση πραγματοποιήθηκε σε άριστο κλίμα και αμφότεροι εξέφρασαν την πρόθεση για περαιτέρω συνεργασία της Δημοτικής Αρχής με τη Διεύθυνση του Σχολείου. Ευχαριστούμε το Δήμαρχο για τη στήριξη και την εξαιρετική συνεργασία.

Αξιολόγηση μαθητών - Σχολές

Στο σχολείο μας πραγματοποιήθηκε ενημέρωση για την αξιολόγηση των μαθητών, τις εξετάσεις, τις σχολές και την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση. Η παρουσίαση η οποία δημιουργήθηκε και διενεργήθηκε απο την καθηγήτρια Παπαδάτου Δέσποινα βασίστηκε πάνω σε εγκυκλίους του Υπουργείου Παιδείας.

Παρακαλούνται οι γονείς να ενημερωθούν στον παρακάτω σύνδεσμο

Αποχή μαθητών - 4 Νοεμβρίου 2019

Σήμερα, 4 Νοεμβρίου 2019, μαθητές του Σχολείου, προχώρησαν σε αποχή πέντε ωρών από τα μαθήματα, ως συμβολική συμμετοχή στη μαθητική πορεία που πραγματοποιείται στο κέντρο της Αθήνας για ζητήματα που αφορούν την παιδεία. Η κινητοποίηση γίνεται σε πανελλαδικό επίπεδο και όπως χαρακτηριστικά αναφέρει η συντονιστική επιτροπή μαθητών, «θέλουν η φωνή τους να ακουστεί», δείχνοντας την πρόθεση τους για ενεργό συμμετοχή τους στη διαμόρφωση ζητημάτων σχετικών με την παιδεία.

Επίσκεψη στη σχολή μηχανικού 2019

Μια διαφορετική αλλά πολύ ενδιαφέρουσα επίσκεψη πραγματοποιήθηκε από το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου με συντονίστρια την καθηγήτρια του σχολείου μας Μιχαήλ Αργυρώ στη Σχολή Μηχανικού Λουτρακίου την Τετάρτη 29 Οκτωβρίου 2019. "Το Όπλο του Μηχανικού" άνοιξε τις πύλες της και μας φιλοξένησε με την ευκαιρία του εορτασμού των 190 χρόνων λειτουργίας της. Οι μαθητές είχαν τη δυνατότητα να περιπλανηθούν στο χώρο, να ενημερωθούν για το ρόλο του Μηχανικού σε καιρό ειρήνης αλλά και πολέμου, να επισκεφτούν αξιόλογα εκθέματα αλλά και να περπατήσουν σ' ένα τμήμα της Αρχαίας Διόλκου. Σας ευχαριστούμε πολύ για την εξαιρετική διοργάνωση.

εικ1   εικ2

εικ3   εικ4