Επίσκεψη Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού

Την Τετάρτη 06/04/2022 με ιδιαίτερη χαρά και τιμή υποδεχτήκαμε στο σχολείο μας την ειδικευμένη οσηλεύτρια του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού κα Παππά Τζένη, η οποία παρουσίασε σε εκπαιδευτικούς και σε μαθητές της Α’ Λυκείου ένα πρόγραμμα ενημέρωσης σε θέματα Πρώτων Βοηθειών. Οι δραστηριότητες είχαν βιωματικό χαρακτήρα και βοήθησαν τους συμμετέχοντες να εντρυφήσουν στους τρόπους αντιμετώπισης ατυχημάτων και παροχής βοήθειας σε ανθρώπους βρισκόμενους σε ανάγκη (περιπτώσεις πνιγμού, λιποθυμικών επεισοδίων, αιμορραγίας). Στο τέλος, τόσο οι εκπαιδευτικοί όσο και οι μαθητές αναγνώρισαν τη σπουδαιότητα των παρεχόμενων γνώσεων και έδειξαν έντονο ενδιαφέρον για τις δράσεις του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού. Κατά τη διάρκεια των συναντήσεων τηρήθηκαν όλα τα προβλεπόμενα μέτρα για την προστασία από τη νόσο Covid-19. Ευχαριστούμε θερμά τον Ελληνικό Ερυθρό Σταυρό για την θερμή συνεργασία μας.

erst1

erst2