Επίσκεψη στο Μέγαρο Μουσικής

Την Παρασκευή 8 Μαρτίου του 2024, οι μαθητές του Μουσικού Σχολείου Κορίνθου, συμμετείχαν στο εκπαιδευτικό πρόγραμμα της κρατικής ορχήστρας Αθηνών "Ανοιχτές Δοκιμές" που πραγματοποιήθηκε στο Μέγαρο Μουσικής Αθηνών και παρακολούθησαν το συμφωνικό ποίημα "Δον Κιχώτης"για σόλο βιολοντσέλο, σόλο βιόλα και ορχήστρα, έργο 35, του ΡΙΧΑΡΝΤ ΣΤΡΑΟΥΣ (1864-1949), υπό τη διεύθυνση του Λουκά Καρυτινού. Ο θεσμός της "ανοιχτής πρόβας" έδωσε στους μαθητές τη δυνατότητα να γνωρίσουν τη διαδικασία της προετοιμασίας μιας επαγγελματικής συμφωνικής ορχήστρας μέσα απ’ τις παρατηρήσεις και τη καθοδήγηση του μαέστρου της, ώστε να είναι σε θέση να παρουσιαστεί στο κοινό το πρόγραμμά της σε συναυλία. Το μουσικό σχολείο Κορίνθου συμβάλλει με τη συμμετοχή του στη διάδοση της συμφωνικής μουσικής και στη δημιουργία ενός μελλοντικού κοινού υψηλών απαιτήσεων.
Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στο χώρο του Μεγάρου και ενημερώθηκαν σχετικά με το πρόγραμμα, τους συνθέτες και το ρόλο του μαέστρου κατά τη διαδικασία μιας ανοιχτής πρόβας. Οι μαθητές αποκόμισαν θετικές εντυπώσεις και έλαβαν ερεθίσματα ως προς τη συμπεριφορά των ακροατών σε χώρους εκδηλώσεων και παραστάσεων, όπου απαιτείται ο αλληλοσεβασμός,καθώς η ανάγκη συγκέντρωσης των ερμηνευτών επιβάλλεται, ώστε να μπορούν να διατηρούν τηνεστίασή τους μέσα σε ένα ορχηστρικό σύνολο πουδεν χρησιμοποιεί ηλεκτρισμό στην αναπαραγωγή της μουσικής. Η εκπαιδευτική αξία της επίσκεψης στην "Ανοιχτή Δοκιμή" είναι πολύτιμη και επιπλέον, η εμπειρία αυτή μπορεί να ενισχύσει το ενδιαφέρον των μαθητών για τη συμφωνική μουσική και να τους ενθαρρύνει να εξερευνήσουν περισσότερα γύρω από αυτή, αλλά ακόμανα εμβαθύνουν ως ακροατές και ως κοινωνοί στις αξίες της κλασικής μουσικής παιδείας.

μεγ1