Συμμετοχή σε ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ 2020-22

Το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου ανοίγει για άλλη μια φορά τις πόρτες του στην Ευρώπη αφού συμμετέχει για δεύτερη φορά σε Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα. Με μεγάλη χαρά δεχθήκαμε την έγκριση της συμμετοχής μας, ως εταιρικό σχολείο, στο διετές (2020-2022) αγγλόφωνο Ευρωπαϊκό Πρόγραμμα Erasmus+/ΚΑ229 «Συμπράξεις ανταλλαγών μεταξύ σχολείων ΚΑ229» στον τομέα της Σχολικής Εκπαίδευσης.
Το Πρόγραμμα έχει τίτλο «Looking Out, Looking In» και συμμετέχουν τα σχολεία:

• Albyn School (United Kingdom),
  • Itxaropena Ikastola S. Cooperativa (Spain),
  • Moletu gimnazija (Lithuania),
  • Collège Jules Ferry (France),
  • Istituto di Istruzione Superiore "A. Lombardi" (Italy) και
  • Μουσικό Σχολείο Κορίνθου (Ελλάδα).

Οι μαθητές που θα αποτελέσουν την παιδαγωγική ομάδα σχολείου μας, θα συνεργαστούν με τους αντίστοιχους μαθητές του σχολείου της Λιθουανίας στη σύνθεση και εκτέλεση ενός μέρους (movement) μιας συμφωνίας (Symphony). Τελικός σκοπός του προγράμματος είναι -μέσα από τη σύμπραξη και τη συνεργασία όλων των ομάδων-, η σύνθεση και η εκτέλεση ενός πρωτότυπου και μοναδικού συμφωνικού έργου, το οποίο θα αποτελεί τη φωνή μιας Ευρώπης ενιαίας, χωρίς σύνορα και περιορισμούς.