Το Μουσικό Σχολείο Κορίνθου ταξιδεύει στην Αυστρία

Την 1η μέρα μετά από μια εντυπωσιακή περιήγησηστη Βιέννη, έφτασαν στο Λιντς και επισκέφτηκαν το σχολείο του προγράμματος,στις εγκαταστάσεις του οποίου έκαναν πρόβες για τις συναυλίες που θα έδιναν.

Τη 2η μέρα εντυπωσιάστηκαν από την ξενάγηση στις εγκαταστάσεις των εργαστηρίων τεχνολογίας του σχολείου και την ενημέρωση από τους αυστριακούςμαθητές για τη ζωή, τα ήθη και τα έθιμα των Αυστριακών. Την υπόλοιπη ημέρα ήταν ελεύθεροι να επισκεφτούν την πόλη, το Λιντς.

Την 3η ημέρα έζησαν μια συγκλονιστική εμπειρία με την ξενάγησή τους στο στρατόπεδο συγκέντρωσης, το Mauthausen, όπου και απένειμαν στεφάνι προς τιμήν όσων έχασαν τη ζωή τους εκεί. Κάποια από τα παιδιά μας, όπως και η κα Καραπατά και ο κος Μαυρόπουλος, μίλησαν στο τοπικό κανάλι γι’ αυτή τους την εμπειρία και για τις σκέψεις και τα συναισθήματα που τους γεννά ο ρατσισμός.

Την 4η μέρα στο Σάλτσμπουργκ επισκέφτηκαν το σπίτι-μουσείο του Μότσαρτ και έδωσαν συναυλία για την ελληνική κοινότητα του Λιντς, στην οποία επικράτησε κλίμα συγκίνησης αλλά και ενθουσιασμού!

Την 5η μέρα είχαν μια μοναδική εμπειρία επισκεπτόμενοι ένα από τα πιο γραφικά χωριά της Αυστρίας, το Hallstatt,και απολαμβάνοντας τη ειδυλλιακή θέα από ψηλά. Επισκέφτηκαν και το μουσείο αλατιού της περιοχής και στην πλατεία του χωριού έδωσαν με μεγάλη επιτυχία συναυλία, αφού κατάφεραν με τη μουσική τους να ξεσηκώσουν τους τουρίστες, οι οποίοι τους καταχειροκρότησαν ενθουσιασμένοι.

Την 6η και τελευταία μέρα επισκέφθηκαν και πάλι το συνεργαζόμενο σχολείο αλλά αυτή τη φορά τις τάξεις όπου διεξαγόταν το συμβατικό μάθημα. Και πάλι εντύπωση τους δημιούργησαν οι χώροι του σχολείου και τα μέσα που χρησιμοποιούνταν στη διάρκεια της διδασκαλίας. Στο χώρο του σχολείου έδωσαν και την τελευταία συναυλία. Στο τέλος της ημέρας απόλαυσαν όλοι μαζί το πάρτυ αποχαιρετισμού που είχαν οργανώσει οι αυστριακοί μαθητές και οι καθηγητές τους.

Τα παιδιά μας και οι συνοδοί τους ευχαριστήθηκαν από τη ζεστή και ανέλπιστη φιλοξενία των Αυστριακών. Το ταξίδι αυτό θα τους μείνει αξέχαστο, όπως αξέχαστες θα τους μείνουν και οι εμπειρίες που αποκόμισαν από το 3ετές ταξίδι τους με το πρόγραμμα, «erasmus+ schoolbandsagainstracism»!

Ακολουθούν φωτογραφίες του ταξιδιού:

φωτο01φωτο02φωτο03φωτο04φωτο05φωτο06φωτο07φωτο08φωτο09φωτο10φωτο11φωτο12φωτο13φωτο14,

φωτο15φωτο16φωτο17φωτο18φωτο19φωτο20φωτο21φωτο22φωτο23φωτο24φωτο25φωτο26φωτο27φωτο28,

φωτο29φωτο30φωτο31φωτο32φωτο33φωτο34φωτο35φωτο36φωτο37φωτο38φωτο39φωτο40φωτο41φωτο42,

φωτο43φωτο44φωτο45φωτο46φωτο47φωτο48φωτο49φωτο50φωτο51φωτο52φωτο53φωτο54φωτο55φωτο56,

φωτο57φωτο58,φωτο59.

Τη 2