ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΤΟΥ 2ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΝΙΚΑΙΑΣ

Την Πέμπτη, 14 Μαρτίου 2019, επισκέφτηκαν το σχολείο μας 40 μαθητές του 2ου Γυμνασίου Νίκαιας της περιφέρειας Αττικής, με τους συνοδούς καθηγητές τους. Οι μαθητές τραγούδησαν για τα παιδιά και τους εκπαιδευτικούς του σχολείου μας, μεταδίδοντας μηνύματα για το προσφυγικό ζήτημα. Ανταλλάχθηκαν απόψεις τόσο για το προσφυγικό όσο και για το ρατσισμό και την ξενοφοβία. Η μπάντα του σχολείου μας που συμμετέχει στο πρόγραμμα Erasmus+ “school bands against racism”, με υπεύθυνη καθηγήτρια την κα Καραπατά Ειρήνη και το ορχηστρικό σύνολο με υπεύθυνο καθηγητή τον κο Σπυρόπουλο Σπύρο, με τη σειρά τους μετέδωσαν με τις μελωδίες τους το δικό τους μήνυμα για το δικαίωμα στη διαφορετικότητα και το σεβασμό προς αυτή.

Ευχαριστούμε την Διευθύντρια του 2ου Γυμνασίου Νίκαιας, κα Περακάκη Ελισάβετ, και τον καθηγητή του σχολείου μας, κο Σπυρόπουλο Σπύρο, για την ιδέα και την υλοποίηση της σύμπραξης αυτής.