ΣΑΣ ΚΑΛΟΣΩΡΙΖΟΥΜΕ ΣΤΗ ΣΧΟΛΙΚΗ ΜΑΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ!!

«Ένα δωμάτιο χωρίς βιβλία είναι σαν ένα σώμα χωρίς ψυχή»

Μάρκος Τύλλιος Κικέρων.

Η παραπάνω σκέψη του Κικέρωνα οδήγησε την δική μας όταν στην αρχή του σχολικού έτους 2022-23 αποφασίσαμε ότι η έλλειψη βιβλιοθήκης αποτελεί βασικό μειονέκτημα για τη σχολική μας μονάδα και μας ώθησε να υλοποιήσουμε σχέδιο δράσης με σκοπό τη δημιουργία της.

Βασικός μας στόχος ήταν να αποτελέσει η σχολική βιβλιοθήκη πόλο έλξης για εκπαιδευτικούς και μαθητές που θα δανείζονται βιβλία τόσο για την κάλυψη των αναγνωστικών τους ενδιαφερόντων όσο και για την καθημερινή τους μελέτη. Το σχέδιο δράσης χωρίστηκε σε στάδια όπως η αναζήτηση του κατάλληλου χώρου στέγασης, η εύρεση πόρων για υλικοτεχνική υποδομή/ εξοπλισμό, η δωρεά, καταγραφή και ταξινόμηση των βιβλίων, η σύνταξη εσωτερικού κανονισμού και όρων δανεισμού και η τελική διαμόρφωση του χώρου που έλαβαν χώρα κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους. Το εγχείρημα μας απέφερε καρπούς και η σχολική μας βιβλιοθήκη σήμερα αριθμεί 430 βιβλία γενικού ενδιαφέροντος και 60 βιβλία μουσικού ενδιαφέροντος διαθέσιμα προς χρήση από εκπαιδευτικούς και μαθητές. Στα πλαίσια της δράσης επίσης πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη των μαθητών του Λυκείου στη Δημοτική Βιβλιοθήκη Κορίνθου με στόχο την πρόκληση του ενδιαφέροντος τους και την εξοικείωση τους με το χώρο και τους κανόνες λειτουργίας μιας βιβλιοθήκης.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε θερμά το Σύλλογο Γονέων και Κηδεμόνων του σχολείου μας για τη δωρεά βιβλίων, την κάλυψη εξόδων αγοράς και τη τοποθέτηση των βιβλιοθηκών, τον εκπαιδευτικό κ. Πελοπίδα Μαυρόπουλο για την χορηγία μιας βιβλιοθήκης καθώς και όλους τους γονείς, μαθητές και εκπαιδευτικούς του σχολείου μας που δώρισαν βιβλία συμβάλλοντας καίρια στην επίτευξη του τελικού μας στόχου.

Η σχολική μας βιβλιοθήκη λειτούργησε πιλοτικά τον Απρίλιο-Μάιο 2023 ενώ η συνεχής βελτίωση, εμπλουτισμός και αναβάθμισή της αποτελεί υπόσχεση για το μέλλον. Ελπίζουμε όλοι οι μαθητές μας να ανακαλύψουν τη μαγεία των βιβλίων, να συγκινηθούν από ένα μυθιστόρημα, να κάνουν όνειρα μέσα από ένα διήγημα, να ταξιδέψουν με τη φαντασία τους σε μια μουσική παρτιτούρα, να διαμορφώσουν

αξίες με ένα καλογραμμένο δοκίμιο. Ελπίζουμε να αγαπήσουν τα βιβλία!!!

Συντονίστρια Δράσης:

Μαγδαληνή Γκιώνη ΠΕ 03

Συμμετέχοντες εκπαιδευτικοί:

Μαριλένα Σκρίνη ΠΕ 06

Μαρία Βερδέ ΠΕ 06

Αγγελική Σπυρογιαννάκη ΠΕ 79.01

Βασιλική Ντούλη ΠΕ 79.01.